Gastronomická akademie z.s. vysoutěžila projekt „Náš společný cíl = zaměstnání” financovaný z Operačního programu zaměstnanost. Na daný projekt je poskytována finanční podpora EU.
Projekt reaguje na potřebu vzdělávání osob v kraji Vysočina.
Hlavní cílovou skupinou jsou osoby evidované k 1.11.2016 (zahájení realizace projektu) na Úřadu práce déle jak 5 měsíců. Účast v projektu bude nabídnuta hlavně těm zájemcům o zaměstnání, kteří chtějí pracovat v oborech kuchař/ka a číšník/servírka.
Během realizačního období proběhnou dva rekvalifikační programy – "Příprava teplých pokrmů" a "Jednoduchá obsluha hostů", jejichž cílem je připravit účastníky projektu na práci v restauraci.
Projekt je koncipován jako komplexní nástroj pomoci při hledání zaměstnání a při získání pracovních návyků. Aktivity programů jsou sestaveny tak, aby splňovaly zcela nové požadavky na vědomosti a dovednosti požadované zaměstnavateli v oboru. Účast na vzdělávání podpoří u cílové skupiny rozvoj individuálních schopností, znalostí a motivace k práci. Mimo teoretických znalostí získá účastník projektu také praxi v reálném prostředí soukromých firem.
Výsledkem realizace projektu bude vytvoření 10 nových pracovních míst v oborech kuchař/ka číšník/servírka.
Vzdělávání je zdarma a bude zakončeno závěrečnou zkouškou a získáním Osvědčení o absolvování vzdělávacího programu. Vzdělávací programy jsou zároveň svým obsahem shodné s požadavky na profesní kvalifikaci dle NSK. Úspěšný absolvent může získat profesní kvalifikaci u autorizované osoby dle zákona 179/2006 Sb.
V měsíci září a říjen 2016 proběhla na Úřadech práce kraje Vysočina shromáždění s uchazeči o vstup do projektu „Náš společný cíl=zaměstnání″. Počet účastníků dosáhl cílového počtu 21 uchazečů, se kterými byla podepsána smlouva o vstupu do projektu.
Dnem 2.11.2016 zahájili pracovníci Gastronomické akademie z.s. práci na na projektu „Náš společný cíl=zaměstnání″. Zahájení rekvalifikace se zúčastnilo všech 21 uchazečů.
Následující týden byl věnován motivaci dlouhodobě nezaměstnaných k aktivnímu přístupu k řešení životní situace, jak dosáhnout svého cíle, tj.najít zaměstnání.
Teoretická výuka probíhá jeden den v týdnu, ostatní 4 dny už probíhá praxe na provozovnách v kraji Vysočina. Každý účastník je vybaven pracovním oděvem pro práci v kuchyni a pro práci číšníka/servírky v restauraci.
Vyvrcholením celého vzdělávacího procesu jsou závěrečné zkoušky, kde účastníci ukazují jaké získali návyky, znalosti a zručnost. Cílem většiny účastníků je prokázat nabyté znalosti před autorizovanou osobou a získat tak "Osvědčení o profesní kvalifikaci."
Z 20-ti úspěšných absolventů rekvalifikace získalo 15 pracovní místa s dotací a 3 místa bez dotace.